niedziela, 9 marca 2014

Katarzyna Grochola - "Houston, mamy problem"
Nie tęskni się za tym, czego się nie doświadczyło.

Katarzyna Grochola to autorka o niezwykłym darze pisania wszystkiego i dla wszystkich. Dlatego bardzo chętnie sięgam po jej powieści. I chociaż często muszę czekać w długiej kolejce do kolejnych lektur, to radość z wypożyczenia następnej książki jej autorstwa, jest ogromna. Tak samo było w tym przypadku.

"Houston, mamy problem" to nie jest zwyczajna opowieść o zwykłym mężczyźnie. To jest niezwykła historia Jeremiasza, który szuka swojego miejsca na ziemi. Młody mężczyzna od pierwszej strony podbił moje serce, przede wszystkim nieprzeciętnym poczuciem humoru. Liczne perypetie i przygody głównego bohatera, wywoływały u mnie niepohamowane salwy śmiechu i radości, ale też łzy wzruszenia oraz poczucie ciepła w duszy. Język powieści jest lekki, swobodny i przyjemny w odbiorze. Podobało mi się nacechowanie sposobu mówienia matki Jeremiasza. Dialogi były naturalne i niewymuszone. Fabuła była spójna, ciekawa i dokładnie przemyślana. Akcja wartka, bogata w liczne zwroty, ale bez przesady. Bohaterowie liczni, bez schematyczności, bogaci w swoje przywary, ale posiadający też zalety. Każda z postaci przecina swoją ścieżkę z głównym bohaterem wywołując zmianę toru jego losów. Po każdym takim spotkaniu Jeremiasz uświadamiał sobie kolejny prawdy na swój temat i chociaż początkowo się z nimi nie zgadza, to po pewnym czasie otwiera szerzej oczy i zaczyna dostrzegać swoje wady oraz swoje egoistyczne podejście do bliskich ludzi. Bardzo podobała mi się stopniowo dokonywana wewnętrzna przemiana tego mężczyzny, te chwile refleksji, zastanowienia, rozejrzenia się wokół siebie.

Dużym plusem tej książki jest to, że autorka tak dostanie rozdziela sposób myślenia kobiet i mężczyzn. Duże brawa dla niej za to, że tak mocno się wgryzła w męski umysł i opowiedziała historię z tego punktu widzenia. Znajdziemy tutaj wiele prawd na temat współczesnego faceta, poznamy sposób ich myślenia, postrzegania rzeczywistości, dowiemy się co ma dla nich wartość, a co jest bez znaczenia. Niemalże pełna instrukcja obsługi płci przeciwnej. "Houston, mamy problem" to książka lekka, przyjemna i pełna dobrego humoru, ale nie tylko. To również historia o tym, że w pewnym momencie życia trzeba dorosnąć i zacząć zauważać innych ludzi, że trzeba zacząć pełniej żyć i przestać się skupiać tylko na sobie. To przepiękna opowieść o dojrzewaniu, odkrywaniu siebie i znajdowaniu własnego szczęścia w prostych gestach. Idealna książka dla wszystkich, którzy mają ochotę ogrzać w ciepłych słowach.


Opis książki:
Katarzyna Grochola zmienia front! Czytelnicy z pewnością będą zaskoczeni, gdyż bestsellerowa pisarska bohaterem swej najnowszej książki uczyniła… mężczyznę!

Szykuje się pełna przygód, zaskakująca powieść – jak zwykle utrzymana w błyskotliwym, pełnym humoru stylu – która nie tylko z pewnością podbije serce dotychczasowych czytelniczek Katarzyny Grocholi, ale ma szansę zdobyć nowych fanów – także wśród mężczyzn.

Bohaterem powieści jest Jeremiasz, sympatyczny i błyskotliwy trzydziestodwulatek, który znalazł się na tzw. życiowym zakręcie. Jest piekielnie zdolnym operatorem filmowym, ale okazał się zbyt prawy i bezkompromisowy, by zrobić karierę w filmie. Nie ma pracy, przędzie więc cienko, a kredyt za mieszkanie spłacać trzeba. Bo przecież nie może mieszkać z matką, która ciągle wtrąca się w jego życie. Jeremiasz wie dużo o kobietach, ba! wie o nich wszystko, a może nawet więcej, bo gdzie się obróci, tam jakaś pani – a to matka, a to sąsiadka z piętra, a to córka sąsiadki, a to Zmora mieszkająca piętro niżej, a to kumpela, z którą można pogadać jak z najlepszym przyjacielem. A wszystkie od niego czegoś żądają i każda sprawi mu jakaś niespodziankę.

Czytam opasłe tomiska - 607 stron
Polacy nie gęsi

Moja ocena: 5.5/6


2 komentarze:

  1. Bardzo lubię tę książkę. A perypetie głównego bohatera z pieskiem mamusi niezmiennie doprowadzają mnie do łez... radości :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie również do łez radości i do łez wzruszenia :) Bardzo optymistyczna książka :)

      Usuń