niedziela, 31 sierpnia 2014

Hanna Cygler - "Grecka mozaika"Wierzę, że prawdziwy człowiek jest lepszy niż ten, jakiego nam się przedstawia.

Książki Hany Cygler mają dla mnie swoisty urok i magnetyzm, który mnie zawsze przyciąga. Nie wszystkie jej książki uważam za udane, a mimo to sięgam w ciemno po lektury z jej nazwiskiem. Przepiękna okładka, prosta i skromna, a jednocześnie hipnotyzująca zaczarowała mnie i sprawiła, że musiałam książkę wypożyczyć. Już, natychmiast.

I niestety... przepadłam. Na całe popołudnie. Nie mogłam robić nic innego jak tylko czytać, zżerana przez ciekawość co będzie dalej. Z niecierpliwością przerzucałam zadrukowane strony, czasem zapominając o tym, że muszę oddychać. "Grecka mozaika" mnie zaczarowała, całkowicie.

Spodobała mi się forma powieści, zbudowana z krótkich treści, licznych wątków, poukładanych niby chronologicznie, a jednocześnie pomieszanych. Splatających się z sobą w różnych momentach przeszłości. Czułam się jakbym składa właśnie taką mozaikę, z kolejnych wydarzeń, sugestii, nakreślonych szkiców. Rysując własny obraz przeszłości i teraźniejszości. Z zaskoczeniem odkrywając kolejne odcienie szarości na tych drobnych elementach budujących życie.

Nostalgiczna okładka sugeruje lekką i łatwą treść. Tymczasem tak nie jest. Bo pod tym błękitem i bielą kryje się trudna opowieść o wojnie w Grecji, o życiu w powojennej Polsce, o miłości, kłamstwie, niedomówieniach, złudnych nadziejach i  o straconych szansach. Brutalna, ale jednocześnie w jakiś sposób łagodna opowieść o tym co minęło i o niezatartych śladach jakie po sobie pozostawiło.

"Grecka mozaika" to interesująca książka, w której fabuła i bohaterowie zostali idealnie do siebie dopasowani. Płynna, a jednocześnie pełna emocji historia, która podbiła moje serce. I jeszcze zakończenie. Dla mnie takie niedokończone, nie jednoznaczne, wymagające własnej interpretacji. Dopowiedzenia tej ciekawej historii, tak prosto z duszy.


Opis książki:
Labirynt losów i uczuć z grecką tajemnicą w tle.

Korfu, lato 2010 roku. Spokój Jannisa Kassalisa mąci pojawienie się tajemniczej, młodej Polki. Dziewczyna ma podstawy podejrzewać, że jest jego córką... Choć obojgu trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, po przełamaniu początkowej nieufności nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Jannis stopniowo wyjawia Ninie swą przeszłość i kolejne rodzinne tajemnice. Co wyniknie z tego niezwykłego spotkania? Przeznaczenie bywa przewrotne i wiedzą o tym zwłaszcza Grecy...

Hanna Cygler zaprasza czytelnika na kolejną pasjonującą przygodę, podczas której na przestrzeni lat przemierzy Grecję i Bieszczady, Kraków, Gdańsk, Londyn i Nowy Jork. Przygodę, w której wątki historyczne splecione będą z miłosnymi i sensacyjnymi, a z bohaterami jak zwykle trudno się będzie rozstać. 

Klucznik (wypożyczona, lit. europejska)
Pod hasłem - 2w1 

Moja ocena 5/6

4 komentarze:

 1. Kiedyś o niej czytałam i z pewnością się skuszę. Muszę tylko dobrze jej poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie powodzenia w szukaniu ;)

   Usuń
 2. Zaczęłam myśleć o tym, że może kiedyś na wakacje uda mi się pojechać do Grecji. Jeśli faktycznie tak się stanie, to na pewno przed wyjazdem sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Grecja to piękny kraj, miałam przyjemność być tam kilka lat temu, kiedy byłam piękna i młoda ;) Ale w tej książce niewiele jest Grecji, w zasadzie cała składa się z emocji. Życzę wakacji w Grecji, żeby się takie trafiły w Twoim życiu ;)

  OdpowiedzUsuń