środa, 27 sierpnia 2014

Diane Chamberlain - "Sekretne życie CeeCee Wilkes"

Są tacy autorzy, których książki znalezione na bibliotecznych półkach wywołują we mnie taką radość, że aż podskakuję, zanim dojdę do biurka pani bibliotekarki. I Diane Chamberlain jest właśnie taką autorką.

"Sekretne życie CeeCee Wilkes" to książka, od której nie mogłam się oderwać. Nie czytałam jej, tylko połykałam kolejne zdania nie mogąc się nasycić. Z niecierpliwością przerzucałam kolejne strony, bo chciałam więcej i więcej. Potem nagle historia się kończy. A ja zostałam z pragnieniem, że chciałabym jeszcze więcej i żałowałam, że to już koniec. Mimo znacznej objętości lekturę przeczytałam w jedno popołudnie. I chociaż poruszane tematy nie należą do łatwych, to sposób ich opisania jest niezwykle prosty w odbiorze.

Język powieści jest bardzo przyjemny, nieskomplikowany, a jednocześnie pełen życia. Słowa wypełnione są przeróżnymi emocjami, które się w z nich wylewają. Głębokie rysy psychologiczne bohaterów sprawiają, że są oni bliscy czytelnikowi. Mają swoje wady, zalety, marzenia, problemy. Są zwyczajni. Intrygująca jest stopniowa przemiana głównej bohaterki. Z naiwnej trzpiotki z głową pełną marzeń wyrasta dojrzała, mądra i opanowana młoda kobieta, która zmienia się w pełną obaw, lekko znerwicowaną i niespokojną. Autorka duży nacisk kładzie na aspekty psychologiczne i społeczne tej przemiany ukazując jak kolejne wydarzenia stopniowo przekształcają psychikę i duszę człowieka.

Opisana historia jest niebanalna, ale też zaskakująco prawdopodobna, realna i wielowymiarowa. Bo życie zbudowane na kłamstwie nie jest tak niespotykane jak mogłoby się wydawać. I nie jest takie proste, jak chciałoby się, żeby było. Poruszane wątpliwości, kontrowersyjne tematy i refleksje uderzają głęboko w czytelnika, zmuszając go do zastanowienia się na własnymi reakcjami. To jedna z najlepszych książek obyczajowych, jaką czytałam.Opis książki:
Jeśli wyzna prawdę, na zawsze straci córkę. Jeśli prawdę zatai, nigdy nie odzyska siebie.

W 1977 roku zaginęła ciężarna Genevieve Russell. Dwadzieścia lat później policja odnajduje jej szczątki, a Timothy Gleason zostaje oskarżony o zabójstwo. Dziecko jednak zniknęło bez śladu.
CeeCee Wilkes wie, w jakich okolicznościach umarła Genevieve Russell – widziała wszystko na własne oczy. I wie, co się stało z jej dzieckiem. Teraz Timothy’emu Gleasonowi grozi kara śmierci, a ona stoi w obliczu wyboru. Powiedzieć prawdę i zniszczyć swoją rodzinę. Albo pozwolić niewinnemu człowiekowi umrzeć, by chronić życie zbudowane na kłamstwie.
Obwołana „nadzwyczajnie utalentowaną pisarką” przez „Literary Times”, autorka światowych bestsellerów Diane Chamberlain przedstawia pełną wzruszeń, pasjonującą opowieść, w której analizuje konsekwencje matczynej desperacji, zbyt daleko posuniętej miłości i decyzji, która zaciera granicę między dobrem a złem. 

 Klucznik (wypożyczona)
Pod hasłem - 2w1 
Grunt to okładka - sukienka
  

Moja ocena 5.5/6

4 komentarze:

 1. Koniecznie będę musiała po nią sięgnąć. Lubię takie książki, a jeszcze nie czytałam nic tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, to naprawdę dobra proza obyczajowa ;) Może nawet lepsza niż Jodi Picoult? A na pewno porównywalna ;)

   Usuń
 2. Zachęciłaś mnie, uwielbiam takie dobre obyczajówki! :)

  Ale znów nie ma śladu listu... do wyzwania

  OdpowiedzUsuń
 3. To idealna książka dla Ciebie ;)
  Już u Ciebie pisałam, o swym gapiostwie...

  OdpowiedzUsuń