piątek, 15 sierpnia 2014

Carl Sagan - "Kontakt"
Czy w Kosmosie jest życie, inteligencja? Czy tylko my, Ziemianie, jesteśmy uprzywilejowani możliwością życia na tej pięknej planecie? A może życie zaczyna się w gwiazdach? Albo też nie powstalibyśmy gdyby nie odwiedziny obcych cywilizacji, bo to one zasiały ziarna i stworzyły człowieka? Czasem się nad tym zastanawiam, rozmyślam gdzie tak naprawdę jest nasze, miejsce pośród bezmiaru Wszechświata.

"Kontakt" to rewelacyjna książka napisana przez niezwykłego człowieka. Dla wielu osób nazwisko Sagana jest znane, dla mnie było zupełną nowością, nigdy nie spotkałam się z twórczością tego naukowca. Może to i lepiej. Bo gdybym była świadoma, że jest to naukowiec piszący książki popularno-naukowe z dziedziny astronomii i fizyki, z pewnością odłożyłabym tę lekturę na półkę. Z obawy, że nie podałam słownictwu, zagadnieniom, wyjaśnieniom trudnych zjawisk i samej fizyce. Tymczasem tak nie było.

Książka napisana jest przystępnym, łatwym w odbiorze językiem. Nie ma tu zbyt wielu trudnych słów, większość jest wyjaśniona w przypisach. Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o fizykę, a jednak nie miałam większych kłopotów ze zrozumieniem treści. Jest lektura, która wymaga skupienia. Nie da się jej czytać z doskoku, w autobusie.

Pomysł na fabułę jest intrygujący, trzyma w napięciu do końca w napięciu. Bohaterowie tłem dla wątpliwości i pytań. Autor posługuje się nimi jak marionetkami, w których usta wstawia trapiące go kwestie. Dlatego księża dyskutują o wierze, a naukowcy o nauce, jedni są zatwardziali w swoich przekonaniach a drudzy są elastyczni. W efekcie nie wychodzi to źle, wręcz przeciwnie, jest bardzo dobrze.
 
"Kontakt" to nie tylko opowieść o kosmosie i poszukiwaniu kontaktu z innymi cywilizacjami. To też opowieść o historii, o ludziach, o Żelaznej Kurtynie, współpracy między państwami i mechanizmach tworzenia nauki oraz wiary. W trakcie czytania pojawia się mnóstwo, mnóstwo pytań. Pytań o powstanie Wszechświata, o powstanie ludzi, o życie pozaziemskie, o istnienie Boga, o potęgę wiary, o postęp naukowy, o możliwości biologii. Wiele, wiele refleksji, powodów do rozmyślań i zastanawiania się nad funkcjonowaniem naszego świata i Wszechświata.


Opis książki:
"Jedna z najlepszych powieści science fiction, jakie kiedykolwiek napisano na temat kontaktu z pozaziemską inteligencją. Sagan odwołuje się do swojej wiedzy naukowej, by wiarygodnie pokazać, jak ów kontakt mógłby wyglądać." ("Sydney Daily Telegraph")"

 Klucznik (wypożyczona)
Pod hasłem - 2w1 

Moja ocena 5/6

4 komentarze:

 1. Fantastykę lubię, nie słyszałam o tym autorze. Muszę poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten autor pisał głównie książki popularno-naukowe, "Kontakt" to chyba jego jedyna powieść, ale zdecydowanie polecam ;)

   Usuń
 2. Bardzo dawno nie czytałam książek fantastycznonaukowych... Ta wydaje się być ciekawa, może po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń