piątek, 29 sierpnia 2014

Charlotte Link - "Przerwane milczenie"Cóż... książki Charlotte Link wypatruję za każdym razem kiedy zaglądam do biblioteki. I jeśli ich nie znajduję, to czuję się rozczarowana. Ale kiedy są to... wypożyczam od razu, a potem odkładam na półkę. Żeby były na później.

"Przerwane milczenie" to książka, która wciąga. I to bardzo. Trudno się od niej oderwać, każda kolejna strona przynosi nowe wydarzenia, nowe elementy zajmują swoje właściwe miejsca, a układany obraz z każdą chwilą jest coraz bardziej przerażający. Mimo, że dość szybko odkryłam kto jest winien wszystkich zbrodni, to jednak czytałam dalej z niesłabnącym zainteresowaniem i nerwami napiętymi jak postronki. Nie tylko wątek kryminalny jest istotny w tej powieści. Ogromne znaczenie, w zasadzie najważniejsze, ma wątek psychologiczny i społeczny. To one stanowią filar tej książki. A największym plusem, chociaż może nie jest to dobre określenie, jest bogaty w szczegóły opis mechanizmu przemocy w rodzinie i obojętności bliskich ludzi. I to co mi się bardzo podobało, to opis z perspektywy kata, ofiary i świadków, uświadamiający złożoność problemu i trudność w jednoznaczności reakcji. Autorka stara się przede wszystkim uwrażliwić czytelnika na to zjawisko.

Bohaterowie to przede wszystkim wielka mieszanka przeróżnych charakterów i osobowości. Większość z nich bez problemu dało się zaszufladkować i przykleić im etykietkę. Ale mimo to wciąż pozostawali wielowymiarowi i wielopłaszczyznowi pozwalając na głębsze przyglądanie się im i analizowanie ich zachowań.  Fascynujący obraz wzajemnych zależności, niedomówień, manipulacji, terroru. Głębokie, psychologiczne studium ludzkich związków i wzajemnych relacji.

"Przerwane milczenie" to opowieść o niespełnionych marzeniach, przyjaźni, miłości, fałszu, przemocy, nienawiści, zdradzie, kłamstwach, manipulacji i maltretowaniu psychicznym oraz fizycznym. To historia zawierająca w sobie wszystkie ludzkie emocje. Przerażająca nie wątkiem kryminalnym, ale ludźmi zapętlonymi we własnych zależnościach.


Opis książki:
Od lat spędzają wspólnie urlop w idyllicznej angielskiej posiadłości Stanbury: jej właścicielka Patricia wraz z mężem Leonem i dwiema córkami, psycholog Tim z cierpiącą na depresję żoną Evelin, naukowiec Aleksander z córką Ricardą i niedawno poślubioną, dużo młodszą od siebie żoną, Jessicą. Trzech mężczyzn łączy od czasów szkolnych bliska przyjaźń. Nowa z tym towarzystwie Jessica szybko zauważa, że beztroski nastrój jest jedynie złudzeniem i że wszyscy urlopowicze jakoś dziwnie się zachowują, zupełnie jakby mieli coś do ukrycia. Niepokojącej atmosfery nie poprawia pojawienie się tajemniczego Phillipa Bowena, przekonanego o swoim pokrewieństwie z Patricią i zgłaszającego pretensje do Stanbury. Im bardziej Jessica analizuje fakty, tym gorzej czuje się w samotnym domu. Jej złowrogie przeczucia potwierdzają się, gdy pewnego dnia wraca z samotnego spaceru po okolicy i zastaje w domu makabryczny widok.

 Klucznik (wypożyczona, lit. europejska)
Pod hasłem - 2w1 

Moja ocena 5.5/6

4 komentarze:

 1. Polubiłam książki tej autorki, więc się skuszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bardzo dobra książka :)

   Usuń
 2. Czytałam coś z książek Link, ale niestety nie utkwiło mi w pamięci co. Wiem za to, że na pewno jeszcze do twórczości tej pani wrócę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam nadzieję dalej poznawać twórczość tej autorki :)

   Usuń