poniedziałek, 19 grudnia 2016

Wanda Żółcińska - Najdroższa

Bo kiedy patrzę na Ciebie, zastanawiam się o czym myślisz. Czy tak samo jak ja szukasz odpowiedzi w kołowrotku zdarzeń? Czy Twoje skrawki urwanych oddechów są takie same jak moje? O czym śnisz, gdy wolno płynie czas? Czy Twoja fragmentaryczność rzeczywistości jest tak samo mozaikowa? Co chowasz na styku słów i czy boisz się iść Mleczną Drogą? O czym myślisz, gdy patrzysz na mnie?

Makatka zapisanych myśli i uczuć. Wyszarpanych z kontekstu. Urwanych. Zagubionych. Zakładki z podróży w głąb własnego ja. Marginalia. Nieistotne. Fastrygowane ścieżki pękniętych linii dłoni. Schwytane na smycz litery. Zerwane z uwięzi kształty drżeń. Jak można myśli zapisać inaczej?

Klaustrofobiczna i męcząca. Niby zwyczajna. Wyczerpująca emocjonalnie. Do zachłannego czytania. Oblepiająca i ciążąca na duszy. Lustro. Perfekcyjna.


Opis książki:
Należy dążyć bez widocznego wysiłku do odniesienia sukcesu, do posiadania pięknej rodziny i zadowolenia z siebie: bezskutecznie.
Nieuleczalnie chora matka, ataki lęku i towarzyszące każdemu wyborowi poczucie winy to codzienni wrogowie pokonywani przymusem uśmiechu: skutecznie. Do czasu...

Pokoleniowa powieść współczesnych kobiet stojących u progu nieodwracalnych życiowych decyzji, stabilizacji, zmian.
Mocny debiut autorki, która w znakomitym stylu poddaje wiwisekcji autentyzm relacji międzyludzkich. Chwytający za gardło wizerunek kobiety w sidłach odpowiedzialności.
Moja ocena 5.5/6


6 komentarzy:

 1. Tak ładnie piszesz... Mogłabyś napisać swoją, poetycką książkę. Byłabym pierwszą czytelniczką! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ;) Próbowałam pisać i nie bardzo mi to wychodziło... może kiedyś i, żebyś się nie zdziwiła kiedy Ci wyślę wydruk ;)

   Usuń
 2. Jestem ciekawa debiutu. Wszystko brzmi bardzo intrygująco i jeszcze ta tajemnicza i bardzo smutna okładka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi się podobała ta książka, więc z całego serducha polecam :)

   Usuń
 3. Dziś nabyłam, mam nadzieję, że okaże się wspaniałą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam taką nadzieję, koniecznie podziel się opinią :)

   Usuń