sobota, 6 grudnia 2014

Orson Scott Card - "Glizdawce"


Każdy z nas jest poskładany i nikt naprawdę nie wie kim jest. Ale ja wiem. Jesteśmy kawałkami czystego papieru. Identycznymi, nie zapisanymi skrawkami. To sposób składania powoduje, że różnimy się między sobą. Jesteśmy tymi zagięciami.

Wyobraź sobie, że od wczesnego dzieciństwa uczono Cię jak zabijać na tysiąc sposób, jak kłamać i wątpić we wszystko, jak zostać dyplomatą, jak zapomnieć o własnym ciele. Wyobraź sobie, że pewnego dnia ta wiedza musi wystarczyć Ci na uratowanie własnej skóry i całej planety. Wyobraź sobie, że gdzieś tam czujesz wielką namiętność, którą wywołuje Twój największy wróg. Wyobraź sobie, że masz tylko 13 lat, trudne zadanie i wielką odpowiedzialność. Jak sobie poradzisz?

"Glizdawce" to opowieść drogi, którą czyta się szybko i bardzo dobrze. To brutalna i szczera do bólu historia o dojrzewaniu, poznawaniu własnego ja, własnych namiętnościach i ciemnych stronach swoich pożądań. Ale jednocześnie jest to opowieść o  przyjaźni, miłości, dokonywaniu swoich wyborów oraz tolerancji. O tym, że można w sobie odnaleźć niezwykłą siłę, by pokonać wszystkie lęki, słabości oraz zaślepienia.

Elementy science - fiction i wątki teologiczne zostały wplecione w fabułę stając się cennym jej uzupełnieniem. Akcja jest bardzo wartka, bogata w liczne zwroty. Język jest bogaty, ale łatwy w odbiorze. Ciekawa jest kreacja tylu różnych bohaterów oraz fantastycznych, rozumnych istot zamieszkujących Imaculatę. Bohaterowie są skomplikowanymi postaciami o głębokich rysach psychologicznych, niełatwych charakterach i bogatych osobowościach. Zestawienie wszystkich mieszkańców planety, jako wspólnoty koegzystującej ze sobą, uwypukla ułomność człowieka. Ludzkość, jako rasa sprawująca władzę i uważająca się za najlepszą, okazuje się być słabą i przede wszystkim samotną. Samotność podkreślona została przez kontrast między ludźmi a geblingami, którzy na co dzień czują siebie nawzajem.

"Glizdawce" to momentami obrzydliwa do bólu i brudna historia o najgłębszych i najdzikszych pragnieniach człowieka. Z drugiej strony to piękna opowieść o sile umysłu i kontroli własnych namiętność. O wartościach i ideach, którą wciąż są ważne. Mądra to historia, pełna metafor i alegorii, i przypominająca o tym co istotne.


Opis książki:
Znakomita powieść wielokrotnego laureata nagród Hugo i Nebula. Jej akcja rozgrywa się na planecie Imaculata, skolonizowanej przez człowieka setki pokoleń wcześniej. Cywilizacja jest jednak w ciągłym zagrożeniu. Zgodnie z przepowiednią ratunek lub ostateczną zagładę ma przynieść potomkini Kapitana Statku. 

Klucznik (wstrząśnięte, niezmieszane)
 
Moja ocena 4.5/6
2 komentarze:

  1. O matko, pięknie ją opisałaś. Aż chce się od razu po nią sięgnąć

    OdpowiedzUsuń