niedziela, 14 września 2014

Philipa Gregory - "Uwięziona królowa"



Nie złamałam słowa! Po prostu to, które dałam, nie było prawdziwe.


Wybierając książki tej autorki wiem, że mogę liczyć na dobrą, wciągającą literaturę. Wiem, że przebiegając wzrokiem po kolejnych literach gubię swoją codzienność, a świat wokół mnie zanika, zmieniając się w starą Anglię. Już nie oddycham swoim powietrzem, lecz zapachem wrzosowisk, moje niebo ma inny odcień, a za oknem słyszę tętent kopyt, zamiast szumu aut. I z nie jakim zaskoczeniem spoglądam, że mam na sobie dżinsy, a obok dzwoni telefon. Jak to... przecież ja jestem w dawnej Anglii.

"Uwięziona królowa" to kolejna świetna książka Philippy Gregory. Opowieść o latach uwięzienia Marii Stuart, królowej Szkotów. Ale ta historia nie jest opowiedziana tylko słowami Marii, lecz również strażnikami jej więzienia Georgem Talbotem, który oddaje jej swoje serce, duszę i myśli oraz Bess Talbot, która jest szpiegiem we własnym domu i, która utopiłaby Marię w łyżce wody. To właśnie z tych trzech perspektyw poznajemy kulisy więzienia królowej. Ile to kosztuje, jak wygląda codzienność,jak powstają spiski, jakie niosą ze sobą konsekwencje i z jakim hukiem upadają. 

Tym razem akcja nie została osadzona w królewskim dworze, nie ma tu opisów strojów, komnat, rytuałów, dworskich plotek, etykiety i dwulicowości. Jest za to wiele opisów emocji, przemyśleń, refleksji. Znacznie więcej uwagi autorka poświęciła życiu wewnętrznemu każdemu z bohaterów. Również rządy Elżbiety zostały ukazane z innej perspektywy, tak bardzo dalekiej, że aż przejaskrawionej. A przez to może bardziej realnej. Ponadto wiele tutaj miejsca zostało poświęcone zdradzie. Czym jest zdrada, kiedy można o niej mówić, jakie są jej konsekwencje i jak wyglądają procesy o zdradę. Świetnie ukazane niuanse, podwójna moralność i dwulicowość.

"Uwięziona królowa" to bardzo dojrzała książka tej autorki. Trudno nie zauważyć ewolucji, jakiej ulega ta pisarka, jak zmieniają się jej książki, jak stają się bardziej emocjonalne, wielowymiarowe, obiektywne. I jak z ogromną dbałością o szczegóły oraz zgrabnością potrafi w jednym miejscu zestawić tak przeciwstawne sobie kobiety, jaką były Maria i Elżbieta, pozwalając czytelnikowi odbierać całym sercem emocje i dokonywać własnych wyborów. To bardzo dobra książka, zarówno dla miłośników historii, jak tych, którzy mają ochotę na lekturę ze świetną fabułą mocno osadzoną w swojej epoce.



Opis książki:
Maria Stuart, królowa Szkotów - w sieci spisków i zdrady.

Uwięziona królowa to opowieść o dwóch kobietach walczących o jednego mężczyznę, a przede wszystkim opis losów pełnej determinacji władczyni, która wolała zginąć, niż wyrzec się swoich zasad i pragnienia wolności.

Maria Stuart, królowa Szkotów, zmuszona do ucieczki przed zbuntowanymi lordami, zwraca się o azyl do swej kuzynki, Elżbiety I. Lecz w Anglii zamiast bezpiecznego schronienia czeka ją proces i więzienie. Zostaje odesłana do zamku Tutbury, którego gospodarze, a zarazem strażnicy Marii wierzą, że przyjęcie pod swój dach królewskiego więźnia przyniesie im zaszczyty i bogactwa. Szlachetny i prostolinijny George Talbot jest dumny z tego, że może gościć u siebie intrygującą królową. Natomiast jego żona Bess, zaufana królewskiego kanclerza Williama Cecila, dostrzega w tym swoją szansę i pragnie ją wykorzystać. Wkrótce jednak przekonuje się ze zgrozą, że George ulega urokowi pięknej Marii, a ich zamek staje się epicentrum intryg, których ostrze jest wymierzone w samą Elżbietę, królową Anglii. 

 Klucznik (okładkowe love, seria - cykl tudorowski)
Pod hasłem - przeżyjmy to jeszcze raz 

 Moja ocena 5/6

6 komentarzy:

 1. Moje klimaty. Koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie tak dawno czytałam biografię Marii Stuart, więc teraz bardzo chętnie sięgnęłabym po powieść z jej udziałem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziesz mogła porównać książki i poszerzyć swoją wiedzę o tej ciekawej postaci :)

   Usuń
 3. Twórczość tej pisarki chcę poznać już od jakiegoś czasu, ale na razie nie przeczytałam żadnej książki. Ten moment jednak z pewnością nastąpi:)
  Dziękuję za odwiedziny i komentarz:)
  Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja swoją przygodę zaczęłam od "Błazna królowej". I z każdą kolejną książką coraz bardziej cenię twórczość tej autorki i podziwiam jej zaangażowanie, tytatniczą pracę jaką wykonuje i dbałość o szczegóły :)

   Usuń