czwartek, 21 listopada 2013

Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt - "Ciemne sekrety"
„Ciemne sekrety” to książka, którą mimo znacznej objętości czyta się bardzo, bardzo szybko. Od samego początku lektury widać, że fabuła została dokładnie przemyślana i nakreślona z wielką dbałością o szczegóły. Akcja powieści jest wartka i dynamiczna, pełna zaskakujących zwrotów i przesycona emocjami. Dlatego nie nudzi ani nie nuży, tylko stale podnosi zainteresowanie i ciekawość czytelnika. Bohaterowie są bardzo żywi, autentyczni, wielowymiarowi z bogatym rysem psychologicznym. Nie ma tu superbohaterów, ani nieudaczników, każdy jest niezwykle realny i taki zwyczajny, co wzbudza sympatię czytelnika i mocniej go angażuje w kolejne wydarzenia.Interesującym zabiegiem jest mocne rozbudowanie wątku obyczajowego, dzięki czemu lepiej poznajemy wzajemne relacje bohaterów. Napięcie i groza są stopniowane, dlatego trudno się oderwać od tej lektury.

Świetnie przeprowadzona intryga, sprawiła, że kiedy byłam już pewna, pewna kto jest mordercą to następował zwrot akcji, a ja gubiłam się w swoich domysłach, typując kolejną osobę. Dużo uwagi autorzy poświęcili emocjom oraz motywom, którymi kierują się bohaterowie, stwarzając przy tym niezwykłe studium ludzkich zachowań w określonych warunkach i sytuacjach społecznych. Taka głęboka analiza mrocznych zakamarków ludzkiej duszy znacznie podnosi walory tej lektury.

„Ciemne sekrety” to nie tylko doskonały kryminał, ale też świetna powieść obyczajowa o ludziach, ich relacjach i zależnościach między sobą.Opis książki:
Dojrzały debiut Michaela Hjortha i Hansa Rosenfeldta Ciemne sekrety to znakomity, wielowątkowy i inteligentny kryminał, od którego trudno się oderwać! Autorom udało się uniknąć wielu pułapek i błędów, które często potrafią zepsuć niejeden kryminał. Powieść wciąga i trzyma w napięciu, ma ciekawych bohaterów, nieprzewidywalną fabułę, potoczysty język, impet i energię. To wszystko sprawia, że chce się tylko czytać dalej!

Ciemne sekrety to pierwsza część cyklu powieści kryminalnych z Sebastianem Bergmanem policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw. W przygotowaniu druga część cyklu pod roboczym tytułem Nemezis.

Wszystko zaczyna się od telefonu na policję. Zaniepokojona matka zgłasza zaginięcie szesnastoletniego Rogera. Policja z Västerås z pewnym opóźnieniem podejmuje poszukiwania. Wkrótce w podmokłym lesie dochodzi do makabrycznego odkrycia... Staje się jasne, że wydarzyła się tragedia... Sprawa jest na tyle poważna, że do akcji wkraczają śledczy z Krajowej Policji Kryminalnej oraz Sebastian Bergman. Wszystkie tropy prowadzą do szkoły Rogera. To elitarne liceum zdaje się skrywać wiele ciemnych sekretów...

Moja ocena 4/6


2 komentarze:

  1. zamawiając pół roku temu książki u Czarnej Owcy, w mojej paczce znalazły się dwa tomy tej serii. książki nie były dla mnie, ale skoro daleko do nich nie mam, to pewnie z czasem ładnie o nie poproszę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam tylko ten jeden tom, ale z czystym sercem polecam :)

    OdpowiedzUsuń