poniedziałek, 23 stycznia 2017

Bronka Nowicka - Nakarmić kamień

Niektóre historie czyta się w ciszy i samotności. Po kawałeczku. Zdanie za zdaniem. By pozwolić myślom leniwie toczyć się w zaprzęgu ze słów.

Migawki  z małego-wielkiego świata widzianymi oczami dziecka. Urywki przemyśleń, schwytane w kadrze ze słów i zatrzymane w niewygodnych pozach. Nic i wszystko na kilku stronach. Kilka luster, w których odnalazłam siebie. Sprzed lat.

Można się zaczytać. Można ukradkiem kraść zdania. Można powracać do tego czy tamtego. Można nie zrozumieć. Można się złościć lub oburzyć. Ale nie można być kompletnie obojętnym. 

Opowieść, która zmusza. Zmusza by czuć. Coś. Cokolwiek.Opis książki:
Nakarmić kamień to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, "zatrzymanych" w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.

Moja ocena 5.0/6Brak komentarzy:

Prześlij komentarz