niedziela, 4 września 2016

Wiesława Maciejak - A życie się toczy

Mijają godziny, dni, miesiące, lata. Toczą się kolejno po sobie. Najczęściej niezapamiętane. Fragmenty codzienności, skrawki dni i nocy. Koraliki minionych chwil, nawleczone na nitkę zwyczajnego życia. 

Szeroko zakrojona epicka opowieść o kobietach. I ich losach. Sile, marzeniach, pracy, codzienności, radościach, smutkach, drodze do samodzielności i zrozumieniu kim się jest. 

Historia, od której trudno się oderwać. Pełna wzruszeń. Chociaż druga część jest dużo słabsza. I niepotrzebna. Bo zaciera magię. Mimo to, trwam w zachwycie. A życie się toczy. Wspaniała.


Opis książki:
Dziedzic Wólki Podleśnej, pan Kazimierz Bilski, miał dwie pasje: kobiety i konie. Efektem jego gorącego temperamentu były narodziny dwóch córek z nieprawego łoża. Matką Marianny była biedna wdowa Waleria, zatrudniona w majątku dziedzica; druga, Julia, przyszła na świat w kochającej rodzinie i wychowywała się w luksusie . Marianna ledwo nauczyła się czytać, a jej życie stało się jedną długą walką z przeciwnościami, Julia odebrała staranne wykształcenie i wyszła za mąż za ukochanego mężczyznę. Nie wiedziały o sobie aż do chwili, gdy w ich losy wmieszała się burzliwa historia Polski...
Poruszająca opowieść o życiu i śmierci, o miłości i walce o lepsze jutro, o wielkiej woli przetrwania i sile wzajemnego wsparcia, o roli rodziny, która w każdej sytuacji musi sobie pomagać.
Książka otrzymała główną nagrodę blogerek polonijnych na festiwalu Pióro i Pazur w 2014 roku.

Moja ocena 5/6
 

2 komentarze:

  1. Piękna okładka i tytuł, który nostalgicznie nastraja. Z chęcią przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam bardzo, zwłaszcza pierwszą część o Mariannie. Ja się zaczytywałam, bardzo :)

      Usuń