piątek, 17 czerwca 2016

Martha Grimes - Pod Przechytrzonym LisemBo czasem fajnie jest poczytać opowieść przykrytą lepką mgłą, pachnącą wrzosami, szeleszczącą tweedem. I znaleźć mordercę, chociaż bohaterowie wciąż nie mogą zgadnąć kto to zrobił i dlaczego. Bo czasem fajnie, kiedy kryminał jest skonstruowany poprawnie, postacie nie zawodzą, a fabuła trzyma się schematu. Może dlatego, kolejny tom tej opowieści, jest po prostu dobry.

Historia wpisująca się w klasyczny schemat kryminału. Odrobina klimatu, fantastyczne postacie, zagadka, szczypta humoru i finał, chociaż tym razem bez fanfar. Mimo to, chciałoby się przejść jeszcze raz wrzosowiskiem, schować we mgle i zapatrzyć na morze. Klimatyczna.Opis książki:
Pod Przechytrzonym Lisem to druga część kultowej już serii opowieści o inspektorze Richardzie Jurym.Wieczór Trzech Króli to w miasteczku Rackmoor czas corocznego balu maskowego wyprawianego przez Pułkownika Craela, najbogatszego człowieka w okolicy. O świcie następnego dnia na stromych schodach wiodących do kościoła, znalezione zostaje ciało młodej kobiety w karnawałowym kostiumie. Inspektor Richard Jury, badający sprawę z ramienia Scotland Yardu, musi ustalić nie tylko tożsamość zabójcy, ale także samej ofiary. Czy rzeczywiście jest to Gemma Temple a przyjezdna wynajmująca pokój w gospodzie Pod Przechytrzonym Lisem. A może raczej dawna podopieczna pułkownika, która uciekła od niego piętnaście lat temu. Jaki związek ze sprawą ma miejscowy malarz, Adrian Rees, który w noc zabójstwa rozprawiał w karczmie o istocie zbrodni w powieściach Dostojewskiego. Zagadka obrasta gąszczem tajemnic i splątanych tropów, zmuszając Jury'ego do zmobilizowania całego swego sprytu i intelektu. W śledztwie ponownie pomaga mu Melrose Plant, który od czasu morderstwa w pubie Pod Huncwotem zdecydowanie przedkłada zagadki kryminalne nad krzyżówki w Timesie. Tym razem Jury musi się śpieszyć, bo Plant gotów go ubiec w rozwiązaniu sprawy.

Moja ocena 4/6

2 komentarze:

  1. Nie znam ani książki, ani autorki. Przyznam, że zostałam zachęcona :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, jeśli lubisz klasyczne kryminały ;)

      Usuń