sobota, 12 marca 2016

Kazuo Ishiguro - Pogrzebany olbrzymWyobraź sobie, że nie pamiętasz o czym myślałeś godzinę temu. Czym się niepokoiłeś, czego się bałeś, co się wydarzyło, co Cię uszczęśliwiło. Wyobraź sobie, że kiedy sięgasz pamięcią wstecz, znajdujesz tylko mglistą pustkę i niepewność, czy było coś bardzo, bardzo ważnego czy to tylko takie złudzenie. Nie jesteś pewien czy to jednak nie był sen.

Przepięknie napisana opowieść, zawieszona ponad płaszczyzną odczuwania. Przysiadająca na skórze stóp okruchami zmęczenia i przeplatająca się przez palce mgłą, osiadającą między literowymi składankami. Pachnąca zielonymi łąkami, skalistymi górami, końską sierścią i oddechem starej smoczycy.

Poruszająca serce, wzruszająca duszę i zbierająca ulotność drobiazgów. Pełna refleksji i pytań bez odpowiedzi. Rozpływająca się między konturami nierealnych wyobrażeń opowieść o wędrówce i miłości. I niepamięci. I o honorze, który dziś już nie istnieje. Mądra.Opis książki:
Po odejściu Rzymian Brytania popada w ruinę. Na szczęście ich zniknięcie oznacza też kres wojen, który do tej pory pustoszyły kraj.
Axl i Beatrice, para starszych Brytyjczyków, wyrusza w podróż przez mglistą, deszczową krainę z nadzieją na odnalezienie syna, którego nie widzieli od lat. Spodziewają się, że będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwom, rzeczom dziwnym, a nawet nie z tego świata, ale nie wiedzą, że podróż ujawni też mroczna stronę ich związku, odsłoni sekrety, które utonęły w niepamięci…

Moja ocena 5.5/64 komentarze:

 1. Nie umiem wyobrazić sobie tego, o czym napisałaś na początku. To zbyt straszne...
  Zachęciłaś mnie do przeczytania, poszukam tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brzmi bardzo okrutnie, dlatego bohaterowie wędrują, bo to wydaje się im ważne i mają nadzieję, że odnajdą swoje wspomnienia. Bardzo podobała mi się ta książka i myślę, że Tobie też się spodoba :)

   Usuń
 2. Ishiguro bardzo lubię, a ta powieść zapowiada się interesująco. Będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam, podobała mi się i myślę, że sięgnę po kolejną książkę tego autora :)

   Usuń