wtorek, 27 maja 2014

Ewa Stachniak - "Katarzyna Wielka. Gra o władzę"

Niektóre marzenia uwodzą skuteczniej niż miłość.

Katarzyna Wielka. Nie raz słyszane imię, ale tak naprawdę niewiele mówiące. Dlatego z ciekawością sięgnęłam po tę książkę, chociaż rzadko czytam literaturę historyczną.

Opowieść snuje córka introligatora - szpieg i zausznik Katarzyny. To dzięki niej wędrujemy po dworze, zaglądamy do komnat, podsłuchujemy mniejsze i większe tajemnice. To ona opowiada o Katarzynie, Piotrze i Elżbiecie, zdradza sekrety i prowadzi własną grę. A na carskim dworze gra się cały czas. O życie.

Nie ma tutaj wielkiej historii, ale jest szczegółowa opowieść o życiu na carskim dworze, o tym jakie rządzą nim reguły i zasady. Książka przybliża Elżbietę, teściową Katarzyny oraz Piotra, jej męża. Ponadto znajdziemy tutaj sporo ciekawostek, wiadomości historycznych czy sensacyjnych tajemnic.

„Katarzyna Wielka. Gra o władzę” to książka napisana z dużym rozmachem. Bogata w liczne zwroty wartka akcja sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Jest to przede wszystkim opowieść o emocjach i relacjach międzyludzkich, dlatego jeszcze bardziej przykuwa uwagę. Ponadto język jest przyjemny w odbiorze, nie ma sztuczności ani zawiłych zdań, ale jest dokładność, dbałość i staranność.

Jedyny minus jaki dostrzegam to mylący tytuł, który sugeruje opowieść o Katarzynie. Natomiast w środku znajdziemy znaczniej więcej historii o Elżbiecie, to ona gra tutaj pierwsze skrzypce. Katarzyna jest tłem, dopiero pod koniec książki autorka poświęca jej więcej uwagi.

Ta książka to studium intryg, kłamstw i półprawd, które pozwoliły Katarzynie dojść do władzy i zasiąść na carskim tronie. To opowieść o tym, jak trudno odnaleźć się w tak specyficznym środowisku, które od samego początku jest nieprzyjaźnie nastawione. To opowieść o tym jak z niewinnej i naiwnej dziewczynki powstaje zdeterminowana, surowa i pozbawiona skrupułów kobieta nie wahająca się przed nikim i niczym by osiągnąć swój cel. Nie jest to literatura faktu, ale jest to bardzo ciekawa opowieść o niezwykłej kobiecie.Opis książki

Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii

Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra - następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu.
Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.

Katarzyna Wielka to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych/ najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.

Czytam opasłe tomiska - 503 stron
Grunt to okładka - biżuteria
Polacy nie gęsi

Moja ocena 4.5/6  


2 komentarze:

  1. Pamiętam, że w księgarni zwróciła moją uwagę okładka tej książki. Przez chwilę nawet się zastanawiałam, czy nie zaryzykować i jej nie kupić, ale w końcu obawa, że mogę się wpuścić w powieść "zbyt" historyczną wygrała. Wychodzi na to, że się bardzo pomyliłam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będąc w księgarni miałam takie same wrażenia co do tej lektury. Dlatego bardzo się ucieszyłam kiedy znalazłam ją na bibliotecznej półce i mogłam ją wypożyczyć. I faktycznie wszystkie te obawy były zbędne, bo książkę czyta się bardzo dobrze ;)

      Usuń