poniedziałek, 3 lutego 2014

Anne Holt - "Ślepa bogini"

"Ślepa bogini", którą miałam przyjemność czytać, to książka otwierająca cykl o Hanne Wilhelmsen. Anne Holt należy do norweskich autorek, których książki posiadają bardzo rozbudowany wątek społeczno - polityczny. Tak samo było tym razem.

Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Wciągnęła mnie już od pierwszej strony i do samego końca trzymała mocno w napięciu. Wartka akcja, liczne zwroty i pojawiające co jakiś czas drobne elementy rozwiązania zagadki, wciąż podtrzymywały moje zainteresowanie. Fabuła jest spójna, intrygująca, bogata w liczne sensacyjne sceny, tajemnice i drobiazgi, które nadają jej wielowymiarowy kształt. Mnóstwo emocji, które sprawiały, że zapominałam oddychać. Liczni bohaterowie zostali zbudowani z krwi i kości, są bardzo realni, ludzcy, posiadają własne problemy, których rozwiązanie nie przychodzi im łatwo. Dzięki temu nie są papierowi. Język powieści jest prosty, dość ubogi, ale jednocześnie obrazowy i naturalny. Dlatego książkę czyta się bardzo dobrze. Również bardzo podobało mi się to, że autorka stara się nie koloryzować pracy policji. Śledztwo długo się ciągnie, pełne jest mozolnej pracy, która wciąż i wciąż trafia na różne przeszkody, a uzyskiwane efekty często nie należą do tych oczekiwanych. Znajdziemy też dużo wątków społeczno - politycznych, które pokazują, że nie wszystko jest idealne, że władza działa jak narkotyk, a ludzie są tylko ludźmi.

"Ślepa bogini" to bardzo udany debiut i chociaż miałam już przyjemność czytać dalsze części tego cyklu, to uważam, że autorka zaczęła bardzo dobrze. Książkę czyta się bardzo dobrze, można znaleźć drobne niedociągnięcia, ale one tylko dodają autentyczności. W moim odczuciu jest to świetny kryminał, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.


Opis książki:
Doskonałe otwarcie nowego cyklu!

W Oslo, nad rzeką Aker, policja znajduje martwego narkomana z raną postrzałową. Jego śmierć nie trafia na nagłówki gazet. Dopiero, gdy kilka dni później adwokat ofiary zostaje zamordowany we własnym mieszkaniu, sprawa wzbudza większe zainteresowanie. Powoli zaczyna wyłaniać się obraz brutalnej mafii narkotykowej, której rozpracowanie prowadzi do odkrycia mrocznych sił działających w społeczeństwie.
„Ślepa bogini” to pierwszy tom cyklu o Hanne Wilhelmsen, śledczej z Komendy Okręgowej Policji w Oslo, „obdarzonej intuicją, jaką posiada tylko jeden na stu policjantów”.


Pod hasłem - "Brak"

Moja ocena 4/6

6 komentarzy:

 1. Witaj :)
  Jeżeli bierzesz udział w wyzwaniach to chciałabym Cię zaprosić do udziału w moim autorskim - Czytam Opasłe Tomiska
  szczegóły tutaj: http://recenzjeami.blogspot.com/2014/02/wyzwanie-czytam-opase-tomiska_4.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zaproszenie, już się zgłosiłam ;)

   Usuń
 2. Powieść wydaje się być bardzo interesująca, a że kryminały to moja pasja, to...przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubisz kryminały, to ten powinien Ci się spodobać ;)

   Usuń
 3. Uwielbiam kryminały, a więc z pewnością coś przeczytam tej autorki :)
  Pozdrawiam :>

  OdpowiedzUsuń