wtorek, 24 maja 2016

Martha Grimes - Pod Huncwotem
Zawsze chciałam pójść do angielskiego pubu. Zwłaszcza takiego, który ma nietypową nazwę. Bo może kryje się pod nią niesamowita historia. Najlepiej taka, o której nie mówi się głośno.

Klasyczny kryminał. I może dlatego tak bardzo dobry. Czytałam z niesłabnącym entuzjazmem i plączącą się uparcie myślą - czy bardziej zachwycam się odkrywaniem zagadki i szukaniem mordercy czy świetnie skonstruowaną powieścią i nieprzeciętnymi postaciami. Bo jedno i drugie zostało skomponowane po mistrzowsku. 

Lubię takie opowieści, za którymi oglądam się we wstecznym lusterku okładki. Za znikającym angielskim pubem, niewielkim miasteczkiem i ludźmi. Mogłabym uwierzyć,  że to stało się naprawdę. Może tak było? Ponadczasowa.


Opis książki:
Mieszkańcy małego, cichego Long Piddleton w hrabstwie Northamptonshire w środkowej Anglii zawsze obawiali się przybyszów. Pewnego razu ich spokój został poważnie zakłócony, a miasteczko pogrążyło się w paraliżującym strachu. Dwa miejscowe puby stały się bowiem sceną okrutnych morderstw. Przed wejściem do „Pod Jackiem i Młotem” ktoś powiesił mężczyznę, a „Pod Huncwotem” znaleziono trupa z głową wciśniętą do beczki piwa. Kim jest zabójca? Jak bardzo jest szalony i skąd przybył? Władze miasteczka zatrudniają do rozwikłania tej dziwnej zagadki Richarda Jury’ego, przystojnego i melancholijnego policjanta ze Scotland Yardu, który właśnie otrzymał długo oczekiwany awans na stopień nadkomisarza. Czy dociekliwość i skrupulatność Jury’ego i jego oryginalnego współpracownika, Melrose’a Planta, wystarczą, aby wykryć mordercę i przywrócić spokój w Long Piddleton? Pod Huncwotem to debiut literacki Marthy Grimes, która dziś jest już autorką kilkudziesięciu książek, a zarazem pierwsza powieść z cyklu o detektywie Jurym

Moja ocena  4.5/6

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz